Boogy & Cessy

Boogy Woogy Unique Forever & Cessy Irish Hafkins

Aktivity

    Tento sport je pro naše pejsky ten nej! Obě agility zbožňují, tak jako většina borderek. Máme výborné tréninkové zázemí - cvičák, trenérku, skupinu borderek. Trénujeme v Kladně  a dokonce i doma v Berouně. Máme zde pár skoček, slalom a tatínek nám dokonce vyrobil áčko!

    S Boogy jsem začala trénovat ihned :-) (asi ve 3 měsících). Začali jsme samozřejmě od těch nejjednodušších věcí (tunel..) a nyní (v 8 měsících) se zaměřujeme hlavně na zóny a začínáme trénovat náběhy do slalomu. Možná letos zkusíme nějaký neoficiální závod.

    Cessy začala trénovat na jaře 2006. V roce 2007 absolvovala pár neoficiálních závodů (viz. úspěchy) a letos se chystá se svou paničkou startovat na oficiálních závodech. Tak snad se opět nějaké, aspoň malé, úspěchy dostaví.
  

   

    Tato činnost je pro borderky nejpřirozenější a také to mají zakódované v genetické informaci, stačí jen tento instinkt probudit. Je pravda, že čím více se borderky šlechtí na exteriér, tím více tyto vrozené vlohy ztrácejí. Je to veliká škoda, protože co může být krásnější, než vidět, jak tito psi elegantně a při tom účelně pracují se stádem ovcí či jinými hospodářskými zvířaty. Sami od sebe přesně vědí, jak se pohybovat kolem stáda. Jaký si mají udržovat odstup, aby zvířata neplašili. A ovčák už jen usměrňuje pohyb svého psa podle svých potřeb.

    Moc jsem si přála, aby Buginka měla možnost pást. Protože mi bylo jasné, že v ní dřímou vlohy k pasení po jejím otci, který je v této činnosti výborný. A navíc ovečky zbožňuji a vždycky jsem je chtěla chovat. Sen se mi splnil, poněvadž můj úžasný Lukáš mi pořídil ovce k nim na statek. Máme čtyři - Mařena, Julie, Božena a Múza - nyní jsou minimálně dvě z nich březí, takže očekáváme další přírůstky.

    Boogy jsme hned začali seznamovat s ovcemi. Nyní jsme ve fázi, kdy se snažíme, aby se jich Buginka nebála a aby měla dostatečné sebevědomí. Chtěla bych jí naučit aspoň nějaké základy pasení, ale je to pro mě, bez předchozích zkušeností, velmi těžké. Určitě někdy vyrazíme na zkoušku vloh.

    S Cessy je to těžší, poněvadž od malého štěňátka dost intenzivně trénuje agility a než jsme pořídili ovce, tak neměla možnost se k pasení dostat. Ona moc neví, co si s ovečkama počít, a tak je zuřivě obíhá dokola. Vlohy by samozřejmě také měla mít, ale zřejmě se je nám nepodaří probudit. K našim ovcím jsme ji už také několikrát pustili a pořádně je prohnala. V pasení Kesy budoucnost prostě nečeká. Je to náš agilityprofík :-)

    Toto je též sport jako stvořený pro bláznivé borderky. Je k tomu zapotřebí velká rychlost, schopnost přeskakovat překážky a milovat tenisový míček. Co víc si borderka může přát?!

    Zatím flyballu podlehla jen Cessy se svou paničkou. Pro Kesinku je to velmi oblíbený sport, protože zde může bezhlavě utíkat za míčkem a pak hned zpátky za paničkou. Ve většině činností je kesy její poblázněnost a horlivost na překážku, což ve flyballu je toto spíše žádáno, takže jí to vyhovuje po všech stránkách. Konečně žádné zklidňování!!:-)

    Boogy si ještě chvíli na flyball počká, ale rozhodně s ní chci tento sport také vyzkoušet. Protože je to pro borderky výborné odreagování od agility. Nemusí u toho až tak přemýšlet a skvěle se při tom vyběhají.
    Procházky, výlety, zájezdy, vodáctví, horolezectví je nedílnou součástí našeho života, a tak to musejí snášet i naši milovaní psíci. Což jim, tedy aspoň myslím, nedělá sebemenší problém. Co by si počaly bez každodenní procházky? Asi by zbořily byt.


Bereme je všude s sebou, a tak Bugýška již okusila horolezectví a nošení  
v baťohu. Za to Kesinka si sjela Berounku a další české řeky a taky byla na zájezdu ve slovenských Tatrách

Ony nemůžou být bez nás a my zase nevydržíme bez nich, a tak jsme všude spolu!
 
pro Soninku s láskou Luky